شهرضا

ساخت وبلاگ
چکیده : شهر من شهرضا, متاسفانه خیلی از همشهریانمان آشنایی چندانی با آثار و ابنیه تاریخی شهر ندارندو نه تنها... با عنوان : شهرضا بخوانید :
شهر من شهرضا,
متاسفانه خیلی از همشهریانمان آشنایی چندانی با آثار و ابنیه تاریخی شهر ندارندو نه تنها خود بزرگتر ها نسبت به موضوع اهمیت نمیدهند بلکه   به همین نسبت کودکان را نیز به دیدن و آشنایی با تاریخچه و فرهنگ و ابنیه  شهر  همراهی وترغیب نمیکنند . و این بسیار تاسف بار است . هر چند این یک درد کلی مملکت است و همه جا به چشم میخورد  چنانچه اصفهانی و یا شیرازی های زیادی هستند که هنوز  حتی داخل چهل ستون و عالی قاپو و یا تخت جمشید  را ندیده اند .

 ایجاد انگیزه توجه به میراث فرهنگی وظیفه فرهنگیان عزیز شهرمان است . اماکن زیادی برای بازدید دانش آموزان در شهرضا وجود دارد ولی توجه چندانی نمی شود . بازارچه قدیمی با چهارسوق و تیمچه ها و کاروانسراها و مسجد جامع و کسب و کار های روبه فراموشیش  حرفهای زیادی براگفتن دارند . مساجد نو و خان و حاج عبدالحمید و عصار خانه گوشه دیگری از فرهنگ شهرمان است  . کارگاه های هنری و سنتی قدیمی فراوان از جمله سرامیک سازی و کوزه گری در شهرضا وجود دارد که برای کودکانمان بسیار جالب و جذاب است . در اطراف شهر از کارخانه نوین و خانه مدرس در اسفه تا ده ها برج کبوتری ( که متاسفانه همه اش روبه غروب و ویرانی است ) و برای بیان زندگی یک قرن پیش مردم شهرضا و آشنایی با زندگی اجتماعی آنان مفید است . برای آشنایی بیشتر با اماکن قدیمی  باید همشهریان بخصوص دانش آموزان از قلعه های روبه ویرانی دهک و مسینه و سولار وبقیه قلعه ها ی ضلع جنوبی شهر دیدار کنند .

به یاد داشته باشیم هیچ توریست و گردشگری برای دیدن ساختمانهای نوساز ما رغبت و علاقه ای ندارد مردم دنیا هزینه های سنگینی را متقبل میشوند تا از این سوی دنیا به تماشای مکانی که بوی خوش کاهگل گذشته را میدهد به آنسوی دنیا  بروند . باید یاد داشته باشیم هر ساختمانی برای ویرانی و نوسازی مناسب نیست و گاهی باید از اماکن قدیمی قابل مرمت به جدیت مراقبت گردد . بناهای به جا مانده از گذشتگانمان دست یاریشان به سوی ما دراز است. کوتاهی کردن در این مقوله ضرر و زیانش به کودکانمان  بر می گردد چون مرمت و باز سازی ابنیه تاریخی و حفظ و نگهداریش جذب گردشگر و رونق گردشگری و رونق اقتصادی و کار را در آینده در پی خواهد داشت
مصطفی_جهانمردی

مصطفی_جهانمردی

 

 

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : جمعه 23 آذر 1397 ساعت: 21:08